מהירות אתר

מהירות האתר וחשיבותו לתפקוד האתר ברשת

קידום אתרים תלוי לחלוטין בדירוג אותו יעניק מנוע החיפוש לאתר המקודם. זה בסופו של דבר מה שיצביע על כישלונו או הצלחתו של תהליך קידום אתרים שנעשה באתר. זו הסיבה שמקדם אתרים טוב צריך לקחת בחשבון גם את הדברים הקטנים. אחד מהם הוא מהירות האתר.

מהירות אתר, כשלעצמו מהווה את אחד הפרמטרים בהם מתחשב הזחלן של גוגל כשהוא קובע את דירוגו של האתר. יחד עם זאת חשיבותו של פרמטר זו פחותה בהרבה מפרמטרים מרכזיים, כגון מספר קישורים חיצוניים, או איכותו ונפחו של התוכן. לכן, ישנה נטייה טבעית לזנוח קצת את נושא המהירות של האתר. מצד אחד זה נכון, אך מצד שני הזנחה מוגשמת יכולה לגרום לצרות.

צריך להבין שמהירות האתר אינה חשובה במיוחד לצורך קידום אתרים רק אם האתר לא איטי באופן מוגזם. אם האתר איטי מדי נוצרות שתי בעיות מרכזיות שיכולות לגרום לצרות. אי טיפול בבעיות הללו יגרום לדירוגו של האתר נמוך מהצפוי.

בעיה ראשונה היא הגולשים המגיעים לאתר. מחקרים רבים הוכיחו שהשניות הראשונות מרגע שהגולש הקיש על הקישור, הן קריטיות להחלטת הגולש אם להישאר ולגלוש באתר או לדלג עליו. במידה והאתר עולה באופן איטי זה יעצבן את הגולש, ויגרום לו לעזוב את האתר. מעבר לנזק האישור בהפסד לקוח פוטנציאלי קיים גם נזק לקידום האתר. גולש שעזב ישפיע לרעה על ה-bounce rate של האתר. משמעותו של bounce rate הוא היחס בין סך כל הגולשים שביקרו לאתר לבין אותם גולשים שלא עברו על אף עמוד באתר מעבר לעמוד בו הונחתו. אם היחס גבוה משמעותו מבחינת גוגל שהאתר לא כל כך רלוונטי או מקצועי, דבר אשר גורם להורדת דירוגו של האתר.

בעיה שנייה היא בזחלן של גוגל. זחלן של גוגל נדרש לסרוק את כל הרשת. לכן לזחלן ישנו timeout מסוים. אם האתר עולה לאט מדי, הזחלן ידלג על אותם עמודים שלא הספיקו לעלות בזמן. פירוש הדבר הוא שהזחלן יכול לפספס תוכן חשוב ואיכותי. המשמעות הישירה היא דירוגו של האתר נמוך מהצפוי.
לסיכוי, כדאי לשים לב למהירותו של האתר בתוך התהליך של קידום אתרים . ישנם כלים ברשת הסורקים את הקוד של האתר ומציעים מספר פעולות פשוטות שישפרו את מהירותו באופן ניכר.